Friday, 27 April 2012

Egy karnyújtásnyira Wall-E világa :(

 Talán nem is olyan távoli jövőkép, ahogyan Wall-E, a kedves kis robot magányosan szedegeti az emberek által felhalmozott hulladékot, belőlük égig érő, felhőkarcoló magasságú építményeket emelve. :(

 A Föld napján azon gondolkodtam, hogy lényegében háromféle ember van:
  1. aki szemetel.
  2. aki nem szemetel.
  3. aki mások szemetét összeszedi.
Remélem az 1 és 3 számú békés elleállása és tevékeny közreműködése megmenti sérülékeny Földünket a szemétdombbá alakulástól!

Biatorbágyi termés: fél nap alatt összegyűjtött halom, melyben mondanom sem kell, hogy volt minden, amit csak az ember elképzelhet, és még annál is több.

További képek a Biatorbágyi Tájvédő Egyesület honlapján.

Thursday, 26 April 2012

Medvehagymás sült kápia krém

  Jogos a kérdés: mi kerüljön a kenyérkékre? Margarin semmi esetre sem. Talán az egyik legegészségtelenebb élelmiszeripari termék, ami még a hangyáknak sem kellett a jól ismert "kísérletben". Jó minőségű házivaj néha, de nehéz kenhetősége miatt elég macerás vele bánni. Van egy termék, ami nem tartalmaz adalékanyagokat és házivaj, repceolaj az alapja (L....k), de az arany árban van. Ezért aztán nyúljunk a zöldségekhez és csináljunk belőlük kencét!!!

 A kápia paprika az egyik nagy kedvencem. Ma találtam 300 forintért a piacon és még várható, hogy lejjebb megy az ára. Össze is dobtam egy krémet, ami a Medvehagymás kenyérkével isteni lakoma, de fogyaszthatjuk mártogatósként is zöldségekhez.



Hozzávalók:

fél kg kápia paprika
6 levél medvehagyma
2-2 evőkanál hidegen sajtolt lenmag és máriatövismag olaj
2 csipet só
2 evőkanál darált lenmag
2-3 csipet kömény

Elkészítés:

  1. a megmosott élénken pirosló csodákat egy jénai tálba teszem és 210 fokon addig sütöm, míg a bőrük szépen beráncosodik.
  2. kiveszem a sütőből és megvárom, míg kihülnek, majd kimagozom és felvagdosom.
  3. egy magas falú edényben az olajokkal együtt botmixerrel pépessé alakítom.

 4. ezt követően a többi hozzávalót is beleteszem az edénybe, majd még egy rövid ideig pépesítem.
 5. befőttes üvegbe töltöm, fejjel lefelé fordítva teljesen kihűtöm, majd mehet a hűtőbe.


 Jó étvágyat!


Monday, 23 April 2012

Zöldséges hajdinalepény

 Sokan elhülve kérdezik: akkor te nem is eszel semmilyen kenyeret? Én pedig azt válaszolom: de igen, csak nem olyat, amilyet Ti. A gluténmentes gabonák (hajdina, köles) lisztjeit használom, illetve darált olajos magokat (lenmag, szezámmag, mandula) a kenyérkék elkészítéséhez. Ezek nem duzzadnak hatalmasra, és látszólag nem laktatóak, de ne higyjetek a szemeteknek! Próbáljátok ki! 

Kenyérke fronton nem vagyok paleo, mert használok hajdinalisztet. Igazából még nem nagyon tudtam megérteni, hogy a gluténmentes hajdina, miért tiltott a paleoban?!Igaz, hogy  glikémiás indexe 54 (a banáné 55, amit enged a paleo!!!???), de a benne lévő rosttartalomnak köszönhetően felszívódása elhúzódó, így nem emeli meg hírtelen a vércukorszintet. Amíg erre a kérdésre nem derítek fényt, addig is fogyasztom minden formájában ezt a csodálatos vitamin-, ásványi anyag, rost és aminosavforrást. Íme erre egy példa:

Hozzávalók:

A tésztához:
6 evőkanál hajdinaliszt
2 tojás
1 kiskanál gluténmentes sütőpor
csipet só
1 evőkanál kókuszzsír

A töltelékhez:
(vegyes zöldségek kb.: két marékkal)
trikolor kaliforniai paprika darabok
édeskömény darabok
sárgarépa darabok
1 doboz szójajoghurt
1 tojás
metélőhagyma darabok

 
Elkészítés menete: 

1. a tészta hozzávalóit összegyúrom, majd kibélelem vele a kerek szilikon formámat úgy, hogy a tésztának legyen 1,5-2 cm-es pereme.





2. a feldarabolt zöldségeket összekeverem a szójajoghurttal és a tojással, majd az egyveleget a lepénytésztára terítem.




3. előmelegített sütőben 190 fokon kb. 25 percig sütöm a lepénykét.

4. ha kihűlt felszelem és magában, vagy salátával fogyasztom.

Jó étvágyat!

Friday, 20 April 2012

Vizesnyolcas

 Két éve, amikor Amerikában jártam, sokszor elképedtem azon, hogy mi mindent el lehet adni az embereknek. A legmulatságosabb, amivel a Universal Studios-ban találkoztam, a lényegében teljesen haszontalan, 20 dolláros kis műanyag varázspálca, melyet mint a cukrot vette a hömpölygő tömeg, csupán azért, mert azt írták rá: Harry Potter varázspálcája.

 Voltak idők, amikor még nem lepte el a reklámpszichológusok által tudatosan felépített jelmondatok, szlogenek, képsorok hada az elménket. Abban az időben nem volt szüksége az embereknek sok mindenre, melyért a ma lélegzők sokasága törtetve halad a vásárlótérbe. Érdemes megnézni a vegyiáru részlegeket és elgondolkodni azon: ezekre vajon tényleg szükségünk van?! És azt sem árt átgondolni: mindezek használata milyen mértékben terheli le Földünk ökoszisztémáját.

 Húsvétkor a szentendrei Skanzenben járván szembesülhettem azzal, hogy nem is olyan rég, még képesek voltunk vegyszermentesen élni. Az agyagból, szalmából és vízből készített vályogházakbe belépve megfogalmazódott bennem a kérdés: vajon miként takarították ezek padlóját a közelmúltban élő háziasszonyok. Megtudtam, hogy a következőket használták:
  • egy lyukas kanna
  • víz
  • seprű
  • marhatrágya.
 A lyukas kannában lévő vízzel fekvő nyolcasokat rajzoltak a házak padlójára. A végtelen szimbóluma így hozta be mindennapjaikba a Föld és Ég kapcsolódását. Esetenként marhatrágyát is kevertek a vízbe, mert eredetileg is ezzel készítették a vályogott, így néha frissítették. Aztán a szoba négy sarkából sepertek  a középpontja felé. Miután végeztek, a seprűt nyelével lefelé fordítva támasztották a falnak, ezzel is távoltartván az ártó szellemeket.

 Marhatrágya nélkül én is kipróbáltam ezt a fajta takarítási módot, megidézvén egy olyan kort, amikor még meghajoltak az emberek a természet nagysága előtt.





Thursday, 19 April 2012

Kakaós paleo almáspite

  A következő almáspite receptjéhez nincs semmilyen sztorim. Csak úgy keletkezett:). Odaálltam a konyhába, felmértem az itthon található készlet tartalmát és osszedobtam, Valahogy úgy, mint a Stahl konyhájában az a kellemesen köpcös séf úr, aki egy kis műanyag dobozka tartalmából varázsol egyszerű, gyors étkeket. Mégis lett egy kis történetem:), ehhez a sütihez is:).

Hozzávalók:

A tésztához:
8 evőkanál gesztenyeliszt
4 evőkanál kókuszliszt
3 evőkanál kókuszzsír
3 tojás
2 mokkáskanál sütőpor
2 evőkanál kakópor

A töltelékhez:
3 reszelt alma
1 marék datolya
1 marék dió
2 kávéskanál fahéj
4 kávéskanál nyírfacukor
2 kávéskanál cukormentes feketeribizli lekvár (nem kötelező, de pikánsabbá teszi a sütit :) )

Elkészítés menete:

1. a tészta hozzávalóit egy tálba teszem és jól összegyúrom.


2. a szilikon sütőformámba szétterítem a tésztát úgy, hogy legyen kb. 1,5-2 cm-es pereme. (gyerekesek előnyben, mert ez jó játék a piciknek, amíg anyu/apu lereszeli az almát a töltelékhez)

 

3. és el is érkeztünk a töltelék összeállításához. A reszelt almához teszem a feldarabolt diót, datolyát és minden egyebet, melyet a receptben felsoroltam. Alaposan összekeverem a masszát, majd a tésztán szétterítem.


4. előmelegített sütőben 190 fokon 20-25 percig sütöm.


5. ha kihült felszeletelem és egy szójatejes (csak kevéskével) kávéval a kanapéra kuporodva elmajszolom.

Sunday, 15 April 2012

Színek kavalkádja

 Bár az idő elég cudar - ahhoz képest, hogy három hete ujjatlan pólóban volt szerencsém elültetni az árvácskákat - a virágokon ennek nyomát sem látni. Sőt, megvető bátorsággal állták a sarat a színpompás virágköltemények és túlélték az őket megtépázni igyekvő tornádószerű széllökéseket. Még az olyanokat is, melyek a kertibútorokat könnyedén odébtolták és felborították.



Remélhetőleg jövőhéten a megmaradt két szabad területet is be tudom ültetni, terveim szerint örökzöldekkel, de addig is itt vannak a ma készült friss képek Nektek, nekem meg a gyönyörködés a teraszról.:) Hú, madnem elfelejtettem a heti vendéget megemlíteni:). Lásd az utolsó fényképen:)




Piacozni jó! avagy a Medvehagymás kenyérke sztorija

 Van, hogy csak úgy áthaladok a piacokon. Csak úgy bámészkodom, mert valahogy magával ragad az a sok-sok friss zöldség és gyümölcs, amitől roskadásig pakolva pompáznak a pultok. Persze, ha csak tátom a szám, abból nem lakunk jól, így általában vásárolok is. Ha nincs nálam Rönci (kétkerekes virágos bevásárlókocsi, nem mamás oké:)!?), akkor is hazacipelek vagy 10 kg-nyi árut, mert mindig az lebeg a szemem előtt, hogy a multiknál sem árban, sem minőségben nem kapok a piacihoz hasonlót.

Imádom lesni az idénycuccokat! Most a medvehagyma a sláger, melyből még az egyik nénike cserepes változatot is kínált a piacon. Vettem egy jó nagy csokorral én is, miközben megálmodtam a Medvehagymás kenyérkét.


 Hozzávalók:
20 dkg hajdinaliszt
2 tojás
5 evőkanál darált lenmag
2 evőkanál kókuszzsír
csipet só
2 teáskanál sütőpor
5-6 medvehagymalevél apróra vágva

Elkészítés menete:

1. a medvehagyma kivételével minden hozzávalót jól összegyúrok.


2. ha már összeállt a tészta, hozzágyúrom a feldarabolt medvehagymát.



 3. kb fél centisre kinyújtom a tésztát, majd apró négyzeteket, téglalapokat (::))) vágok belőle.


4. zsírpapírral bélelt tepsibe helyezem a falatokat.


 5. 190 fokos sütőben 15-20 perc alatt készre sütöm. Kiváló főzelékekhez (én sárgarépás édesköményfőzelékkel ettem ma), de kenhetünk rá pástétomokat is, vagy fogyaszthatjuk magában is.

Jó étvágyat!

Saturday, 14 April 2012

Spenóttal takart zöldséges rakott köles

 Imádom a friss, roppanós spenótleveleket. A belőlük készített spenótfőzelék íze össze sem hasonlítható a fagyasztott masszából készült változattal.
 A friss spenótleveleket salátába is előszeretettel használom (lásd: Citromfüves tonhalsaláta), de párolva, főzve sem vetem meg:). Erre példa az alábbi vegán étel.


Hozzávalók:
1 bögre köles
2-2 db fehér-és sárgarépa
4-5 gerezd fokhagyma
2 nagy marék friss spenót
1 dl szójatej (vagy bármilyen növényi tej)
szerecsendió (kb. 1 mokkáskanál)
Szárika fűszerkeverék (most szárnyas van itthon), só 
2 evőkanál  lenmagolaj

Elkészítés menete:

1. a hozzávalókat megpucolom, megmosom, amíg a kölest kétszeres mennyiségű vízben a fűszerekkel (Szárika, só) megfőzöm.

2. előveszek egy jénai tálat. Aljára kenem a lenmagolajat (1 ek), majd erre terítem a megfőtt kölest. Rákarikázom a répákat.

3. már csak a spenót van hátra, mely ennek az ételnek a lelke. A maradék lenmagolajon megfuttatom a  fokhagymát, majd rádobom a zsenge parajleveleket. Fedő alatt párolom, amíg össze nem esnek, megszórom szerecsendióval, majd felengedem a szójatejjel.

4. a spenótos szósszal betakarom a répás kölest, majd a sütöbe teszem, és 190 fokon 20-25 percig sütöm.



Jó étvágyat!:)

Tuesday, 10 April 2012

GM, CM, LM cukrászda!

 Szent István Bazilika. Talán Budapest legszebb, legtekintélyesebb épülete. Közvetlen szomszédségában egy olasz fagyizó, melyet már több kedves barátom is említett nekem, ismervén - sokak által bionak:) titulált - étkezési szokásaimat. A Gelarto Rosa-ban ugyanis nyírfacukorral készített fagylaltokat, süteményeket kínálnak. E hétvégén végre elrepített engem a nyuszi:) erre a nem mindennapi helyre.

  Belépvén egy aprócska, rendkívül otthonos és meghitt helységben találtam magam, előttem a fagyis- és sütis pulttal. Mágnesként vonzották szememet a színes, kreatív csodák: mobiltelefont, dominót és még jó pár csokoládéformának nem mindennapi kreálmányt csodálhattam meg. Rögtön kiszúrtam a kis nyírfacukros táblácskákat is, melyek büszkén emelkedtek ki a mennyeien krémes csokoládé és a meggydaraboktól hemzsegő meggy fagylalt lankáiból. Aztán mohón kerestem szememmel a további számomra megfelelő információkat: még szélesebbre szaladt ajkaim íve, amikor egy süti ismertetőjén a glutén-, laktózmentes leírást is meglelhettem.

 A pult mögött egy kedves, készséges fiatal hölgy minden kérdésemre kimerítő választ adott, míg a kávékat és egyéb nyalánkságokat felszolgáló úriember a csokoládé gyártásától kezdve a valódi esspresso titkáig minden témában lelkesen anekdotázott. Eközben én hatalmas elégedettséggel hallgattam és ittam magamba az információkat, kezemben egy piciny kis tállal, melyből lassan, lassan elfogyott a gluténmentes, cukormentes, laktózmentes csokoládéfagyi.:)

 És végül meg kell említsem, hogy nem véletlen a névválasztás sem. Ha az alábbi képet megpillantod, rögtön megértheted, mire is gondolok. Ha kedvet kaptál, ilyen formában is elfogyaszthatod  fagylaltodat a Gelarto Rosa-ban.


Hamarosan visszatérünk!:) Köszönjük:)

Saturday, 7 April 2012

Metélőhagymás zöldséges hajdina

 Minden konyha rejt kincseket. Az én egyik nagy kincsem eredete máig bizonytalan. Egy nagyon praktikus darabról van szó, illetve háromról: két Tefal teflonedény egy levehető, átcsatolható nyéllel. Mindig, amikor előveszem, azon töprengek, kitől is kaphattuk? Csak annyi bizonyos, hogy nászajándékként került be életünk mindennapjaiba, de hogy ki volt az adományozó??? Hm??? Ha valaki magára ismer, jelentkezzen, de amíg ez nem következik be, íme egy recept, melynek főszereplője: AZ EDÉNY:)

Hozzávalók
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál kókuszzsír
3 kisebb cukkini
3 sárgarépa
3 nagyobb szelet kaliforniai paprika
póréhagyma
Szárika szárnyas fűszerkeverék
hajdina


Elkészítés:

 1. A hozzávalókat megpucolom, megtisztítom.



 2. A vöröshagymát feldarabolom, a fokhagymát szétzúzom, és a megolvasztott kókuszzsíron dínsztelem. A cukkinit, kaliforniai paprikát csíkokra, a sárgarépát karikára vágom és ráborítom az üvegesre párolt hagymára. Megfűszerezem és fedő alatt párolom össze az ízek és színek kavalkádját.


3. A hajdinát külön főzöm meg egy kis sóval és fűszerkeverékkel.


 4. A szaftos zöldségkeverékeket meghintem frissen vágott metélőhagymával. A hajdinával együtt jó melegen tálalom.

Jó étvágyat!

 Tipp: ha nem hajdinával fogyasztod, hanem paleos lepénykenyérkével (recept hamarosan), vagy párolt hússal, akkor igazi paleo ételként élvezheted!

Fürdőszobai ökotúra

 A fürdőszoba takarítása mindig is nagy mumus volt az életemben. A levegőtlen, zárt, pici helység vízkőtelenítlése és fertőtlenítése valódi tortúra volt: a már felvitt vegyszerek által felszabadított maró gőzök ellen több technikával is megkíséreltem védekezni. Ezek:
  • mély levegővétel a fürdőszobán kívül, majd rohanós sikamika, öblítés, szaladás ki, újabb mély levegővétel és hasonlóképpen folyt.köv.
  • modellezéshez használt maszk kölcsönvétele férjuramtól, majd a művelet végrehajtása harcidíszben. Eredmény: pára, izzadság, befülledt orrnyereg.
 Ezek a praktikák megelőzték fulladásos rosszullétem, de számos negatív hatással bírtak: a fentieken túl, a nehezen szellőző helységben még órákig érezhető volt a vegyszerszag, nem beszélve azokról a káros anyagokról, melyeket az öblítésnél a lefolyóba juttattam.

 Ez már a múltté! Nemcsak azért, mert a fürdőszobánk ablakos :), hanem azért, mert egy olyan trióval lépek fel a szennyeződések, vízkő ellen, mely gyengéd hozzám és a környezethez, mégis megfelelően hatékony.
A MESTERHÁRMAS:


Tippek: 

Zuhanykabin tisztítása: a tisztítandó felület leöblítése után egy szivaccsal felviszem a citromsavat (kesztyűben!!!), majd hagyom állni és dolgozni a szert. Leöblítés után az átlátszó felületeket mikroszálas kendővel törlöm át.

Lefolyótisztítás: szódabikarbónát öntök a lefolyóba, majd meglocsolom ecettel. Habzik, pezseg, dolgozik, majd a lecsillapodás után bő vizet eresztek a fehér buborékokra.

Csap, csaptelep: a felület benedvesítése után felviszem a szódabikarbónát. Jól átsúrolom, pár perc pihentetés után leöblítem.

Tükör: kis ecetes vízzel áttörlöm, majd mikroszálas törlőkendővel szárítom.

Eredmény: friss levegő és tiszta fürdőszoba zéró károsanyag kibocsátás kíséretében!

Végül egy igen tanulságos videó! :)

Thursday, 5 April 2012

Újabb bevetés, sapkában:)

 Nem hagytam magam! Mit nekem a süvítő, jeges szél! Beöltöztem a múlt hétvégén majdnem téli gúnyába és kimentem árvácskáimhoz és társaikhoz, hogy tovább gondozzam őket. Aki látta az előző bejegyzést, más átalakulást is észrevehet!

 A hétvégére szintén szeles, hideg időt jósolnak, amiért kissé szomorkás vagyok, mert szívesen folytatnám a kertészkedést. Városi lány létemre magával ragad ez a tevékenység. Mint megtanultam, Föld jegyűként minden olyan ténykedés, ami a földdel, növényekkel kapcsolatos, jó hatással van a lelki egyensúlyomra, közérzetemre. Ezért aztán folyamatosan hívogat ez a piciny kis kert, ami számomra a világon a legnagyobb, mert amit ad, az leírhatatlan.

Wednesday, 4 April 2012

Kétszínű dióssüti párolt fahéjas almával

 A sütemények egyik legmeghatározóbb alapanyaga a búzaliszt. Lehet finomított fehér, vagy teljeskiörlésű, engem már nagyon nem hoz lázba. Ennek egyik oka, hogy a búza (és még az árpa, rozs, zab) glutént tartalmazó gabona.
 A glutén egy aljas kis gyilkológép: a benne lévő protein számtalan betegséget okoz. Sunyi is, mert nagyon nehéz fülöncsípni a kis ravaszdit, ezért sokan évekig szenvednek bizonyos tünetektől (emésztőrendszeri, bőrtünetek, idegrendszeri, pajzsmirigybetegség stb.), mire a gyanú rávetődik erre a kedves kis bélpusztítóra. Akit részletesebben érdekel a téma, még mielőtt nekikezd az alábbi gluténmentes süti elkészítéséhez, olvassa el ezt a cikket!




Hozzávalók:

A sütihez
4 egész tojás (1,2 g CH)
4 evőkanál nyírfacukor  (eritrittel 0 g CH)
6 evőkanál hajdinaliszt (90 g= 67,5 g CH)
2 evőkanál gesztenyeliszt  (25 g = 17,85 g CH)
1 dl víz
1 teáskanál sütőpor (foszfátmentes, gluténmentes)
2 evőkanál kókuszzsír
dió ízlés szerint
2 evőkanál kakaópor (cukormentes)

A párolt almához
2 darab alma
1 kávéskanál nyírfacukor
fahéj
kevés 100%-os gyümilé (én Garden pirosribizlis almalevet használtam)

Elkészítés menete:

1. a tojásokat szétválasztom, a sárgájához hozzákeverem a nyírfacukrot, a liszteket, a sütőport, a megolvasztott kókuszzsírt, a diót és az egészet fellazítom a vízzel.

2. a fehérjét kemény habbá verem, majd lassan a másik masszába forgatom.
3. előveszem a kis csattos tortaformámat és a keverék felét beleöntöm. A másik feléhez hozzákeverem a  kakóport. Ezt lassan a fehér massza közepébe öntöm, majd egy hústűvel finoman összehúzom a kétszínű tészta alkotórészeit.





4. előmelegített sütőben 190 fokon kb. 25 percig sütöm a diós sütit. Eközben elkészítem az almát is.


 5. az almákat felszeletelem, megszórom fahéjjal, nyírfacukorral, megöntözöm kis gyümilével és jénaiban, fedő alatt párolom őket, a süti mellett.

6. ha a süti kihült, felszelem és mellé teszek pár szelet omlós , fahéjas almát.
Jó étvágyat!

A tészta CH tartalma (a dió nélkül): 86,55 g.
(tipp: diós helyett mákos változatban is elkészítettem, 25 g mákkal. Ekkor a tészta CH tartalma 6 g-mal nő, így a mini torta 92,55 g CH-t tartalmaz)